Annonce
Jelling

Østerbydammens Venner har ny bestyrelse på plads

Østerbydammens Venner blev stiftet i 2013. Arkivfoto: Mette Mørk

Jelling: Mandag 29. november stod i generalforsamlingens tegn for Østerbydammens Venner. Under dygtig ledelse af Frode Nør Christensen foregik generalforsamlingen i god ro og orden på Jelling Kro, hvor man fik fundet navnene til foreningens bestyrelse.

Således består den nye bestyrelse nu af Birgith Bisgård, Torben Hansen, Karen Falk, Jørgen Svane Schmidt og Christian Christiansen. Sidstnævnte er den eneste nye i bestyrelsen, og han afløser Bent Jørgensen. Derudover bliver Else Marie Bisgård suppleant, mens Gunni Højvang er revisor.

- Bent Jørgensen fik en stor tak og en applaus med på vejen. Han har været med alle årene, idet han var med til at danne foreningen for fem år siden, fortæller Jørgen Svane Schmidt og oplyser, at bestyrelsen konstituerer sig tirsdag 6. november.

På generalforsamlingen afgav Jørgen Svane Schmidt formandsberetningen, hvor han blandt andet fortalte om foreningens udfordringer med at få lov til at oprense Østerbydammen. Bedst som man i sommeren for alvor skulle i gang med at fjerne slam og mudder fra dammen, blev man afbrudt af Vejle Kommune, som ville tage prøver af bunden først. Disse prøver viste, at der var for høje værdier af olierestprodukter i slammet, til at det måtte smides ud på landbrugsjord. Derfor afventer Østerbydammen i øjeblikket nyt fra kommunens afdeling for Landbrug og Vand.

Fem års jubilæum

Som nævnt er det fem år siden, at Østerbydammens Venner blev stiftet, og det vælger foreningen at markere søndag 18. november klokken 13. Det foregår på terrassen ved Østergård, der ligger ud mod dammen.

- Der vil være gløgg og brunkager, og så vil der nok også blive sagt et par ord, lyder det fra Jørgen Svane Schmidt.

Østerbydammens Venner har omkring 110 medlemmer.

Annonce
Give For abonnenter

Købmand klar med flere millioner til istandsættelse af butikken: Familien skal da være købmænd her i mindst 80 år til

Danmark

Torsdagens coronatal: Syv færre indlagt det seneste døgn

Annonce
Annonce
Annonce
Vejle

Her kan du komme til at holde i kø: Motorvejsbro i Vejle får lysregulering i 10 uger

Billund For abonnenter

Filskov Kro mangler medarbejdere: - Vi har sagt rigtig meget nej, og det gør virkelig ondt

Vejle Boldklub

VB siger farvel: Midterforsvarer skifter til Skotland

Kultur

Ustadigt vejr holder ikke Verdensballetten tilbage: - Vi har aldrig aflyst en forestilling på grund af dårligt vejr

Alarm 112 For abonnenter

Mystisk rød lastbil efterladt tæt ved turistattraktion: Chauffør er kørt til hjemland i nyindkøbt personbil - landbetjent føler sig magtesløs

Danmark

Her er de nyeste corona-tal søndag: 497 nye smittetilfælde

Jelling For abonnenter

Den nordjyske journalistpraktikant takker af: Sådan har jeg oplevet Jelling-egnen udefra

Erhverv

'Ny' skrot-virksomhed ser dagens lys på havnen i Vejle: Støber 4000 kvadratmeter beton til ny indsamlingsplads

Danmark For abonnenter

Leif blev coronavaccineret som den første dansker: - Jeg troede, den hellige grav var velforvaret

Vejle

Forening får stor gave: Nu kan vi virkelig gøre en forskel

Kultur For abonnenter

Han kan ikke spille et instrument, men han har et monsterhit: Vejledreng har fået amerikansk pladekontrakt

Erhverv

Anni og Lars hitter med nyt tiltag på tankstationen: Kunderne kommer fra hele landet

Annonce