Annonce
Jelling

Østerbydammens Venner har ny bestyrelse på plads

Østerbydammens Venner blev stiftet i 2013. Arkivfoto: Mette Mørk

Jelling: Mandag 29. november stod i generalforsamlingens tegn for Østerbydammens Venner. Under dygtig ledelse af Frode Nør Christensen foregik generalforsamlingen i god ro og orden på Jelling Kro, hvor man fik fundet navnene til foreningens bestyrelse.

Således består den nye bestyrelse nu af Birgith Bisgård, Torben Hansen, Karen Falk, Jørgen Svane Schmidt og Christian Christiansen. Sidstnævnte er den eneste nye i bestyrelsen, og han afløser Bent Jørgensen. Derudover bliver Else Marie Bisgård suppleant, mens Gunni Højvang er revisor.

- Bent Jørgensen fik en stor tak og en applaus med på vejen. Han har været med alle årene, idet han var med til at danne foreningen for fem år siden, fortæller Jørgen Svane Schmidt og oplyser, at bestyrelsen konstituerer sig tirsdag 6. november.

På generalforsamlingen afgav Jørgen Svane Schmidt formandsberetningen, hvor han blandt andet fortalte om foreningens udfordringer med at få lov til at oprense Østerbydammen. Bedst som man i sommeren for alvor skulle i gang med at fjerne slam og mudder fra dammen, blev man afbrudt af Vejle Kommune, som ville tage prøver af bunden først. Disse prøver viste, at der var for høje værdier af olierestprodukter i slammet, til at det måtte smides ud på landbrugsjord. Derfor afventer Østerbydammen i øjeblikket nyt fra kommunens afdeling for Landbrug og Vand.

Fem års jubilæum

Som nævnt er det fem år siden, at Østerbydammens Venner blev stiftet, og det vælger foreningen at markere søndag 18. november klokken 13. Det foregår på terrassen ved Østergård, der ligger ud mod dammen.

- Der vil være gløgg og brunkager, og så vil der nok også blive sagt et par ord, lyder det fra Jørgen Svane Schmidt.

Østerbydammens Venner har omkring 110 medlemmer.

Annonce
Vejle

Tag kandidattesten her

Vejle Boldklub For abonnenter

VB's bedste spillede godt: En enkelt overstrålede de øvrige, da sæsonens første sejr kom i hus

Danmark

Fredagens coronatal: Yderligere 1270 er testet positive for corona

Annonce
Annonce
Annonce
Vejle Boldklub

Se videoanalysen: Endelig vandt VB - fredag aften blev det til en fortjent sejr over FC Nordsjælland

Vejle For abonnenter

Er det smart eller plat? I Nordsjælland går de på arbejde i pyjamas - og det kan også komme på tale i Vejle

Vejle Boldklub

VB-anføreren efter sæsonens første sejr: Den skal være springbræt for os

Vejle

Trods vejlukning i aftentimer: Derfor er indfaldsvej først færdigasfalteret en uge senere end planlagt

Vejle

Afstemning: Hvilken af disse byer giver det mest mening at få en bybusrute til - hvis du skulle bestemme

Alarm 112 For abonnenter

26-årig anholdt i Vejle i stor narkosag: Fik en liter amfetaminolie sendt til Vejle med posten

VEJLE For abonnenter

Træerne bliver væltet langs Fredericiavej - samtidig fortæller kommunen stolt, at 'vi skaber grønnere byrum': Læs hvordan det hænger sammen

Egtved

Provokerende udsagn om bybusser og folk i millionvillaer har vakt opsigt: Det her er langt under lavmålet, mener Vejles viceborgmester

KANDIDATTEST

Ved du hvem, du vil stemme på? Tag kandidattesten her

Billund

Borgmesterkandidat kom hjem til indbrud: - Alt er hældt ud af alle skabe og skuffer

Navne For abonnenter

Så skal der drikkes champagne: Alle naboer er inviteret til Irmgards 103-års-fødselsdag

Kultur

Kød-fri festival deler vandene: 'Hold fingrene fra vores kød'

Annonce