Covid-19: Det er Region Syddanmark, som er hårdest ramt af den meget smitsomme corona-mutation fra Storbritannien.
Det viser en ny statusrapport fra Statens Serum Institut (SSI).
Den muterede corona-variant B117, som først blev opdaget i England, er op til 70 procent mere smitsom end den almindelige virus, og i de seneste uger er flere og flere blevet smittet med varianten herhjemme.
Og det er i Region Syddanmark, at den fremkommer oftest. Tallene i rapporten fra SSI viser, hvor mange tilfælde af mutationen, man har fundet i stikprøver blandt de coronaprøver, der er foretaget i regionerne i uge 1, og her blev B117 fundet i 15 syddanske tests.
Det svarer til ni procent af de testede i stikprøven, og det er mere end i nogen anden region. Næsthøjest er Region Midtjylland med 5,1 procent, mens Region Nordjylland med 1,1 procent har den laveste andel.
Anden uge i træk
Også i uge 53 havde Region Syddanmark flest smittede med den britiske mutation. Her blev der fundet 18 tilfælde af virussen i regionen, hvilket svarede til en andel på 5,8 procent af de testede i stikprøven.
I begge uger havde Region Syddanmark både størst andel og højeste antal smittede med den britiske mutation af alle regioner. Det fremgår ikke af rapporten, i hvilke kommuner tilfældene er fundet.
Sundhedsminister Magnus Heunicke (S) på Twitter tirsdagSSI har beregnet kontakttallet. Dårligt nyt: Det falder slet ikke nok, når den engelske variant B117 spredes i DK. Kontakttallet er 0,9. Det er alt for højt, skal væsentligt længere ned, inden den eksponentielt smitsomme variant tager over i februar. Lad os gøre det.
I opdateringen fra SSI står der også, at den engelske variant fylder en stadig større andel af de sekventerede prøver blandt danske covid-smittede, og at udviklingen forventes at tage til med tiltagende styrke i de kommende måneder.
Samlet er mutationen fundet hos 208 danskere i perioden fra 14. november til den 6. januar. 33 af disse er altså fundet i uge 53 og uge ét i Syddanmark.
Kontakttal stadig højt
Tirsdag meddelte sundhedsminister Magnus Heunicke (S) på Twitter, at det såkaldte kontakttal i Danmark er faldet til 0,9. Det betyder, at ti smittede med covid-19 i gennemsnit kun giver smitten videre til ni personer.
Men SSI har beregnet, at tallet skal helt ned på 0,8 eller lavere for bedre at kunne håndtere spredningen af B117.
- SSI har beregnet kontakttallet. Dårligt nyt: Det falder slet ikke nok, når den engelske variant B117 spredes i DK. Kontakttallet er 0,9. Det er alt for højt, skal væsentligt længere ned, inden den eksponentielt smitsomme variant tager over i februar. Lad os gøre det, skrev Magnus Heunicke i sit tweet.
Ny test
Onsdag skrev SSI på sin hjemmeside, at TestCenter Danmark i denne uge tager en ny PCR-test i brug, som er udviklet til at påvise udvalgte varianter af coronavirussen - herunder den britiske variant.
- Det giver nye og bedre muligheder for smitteopsporingen, styrker overvågningen - og i sidste ende kontrollen med epidemien, skriver SSI.