Annonce
Erhverv

Campus-direktør tager til genmæle overfor Facebook-snak: Vi er ikke epicenter i Vestbyen

Sportshallen på Campus Vejle er indrettet således, at elever og personale løbende kan selvteste. Ingen er endnu gået i fælden, og Michael Weiss-Pedersen roser sine elever for at tage smitterisikoen meget alvorligt. Arkivfoto: Michael Svenningsen
Når smittetallene stiger i Sankt Johannes Sogn er det ikke ungdommelig skødeløshed fra Campus Vejles elever, der er årsagen. Det fortæller Campus-direktøren, som tager til genmæle overfor spekulationer på Facebook.

Vejle: Onsdag kunne avisen berette, at uddannelsesinstitutionerne på og omkring Boulevarden er i farezonen for at blive lukket ned af myndighederne - da coronasmitten i Sankt Johannes Torv lige nu er faretruende høj.

I kølvandet på artiklen blev der i et Facebook-opslag spekuleret flittigt i, hvem, hvad og hvor det lokale smitteudbrud stammer fra. Og her blev det tydeligt, at det åbenlyse for mange var Vestbyens største institution: Campus Vejle, der har cirka 2500 elever.

Det får nu Campus-direktøren, Morten Weiss-Pedersen, til at tage til genmæle og komme sine elever til undsætning.

Annonce

- Siden eleverne kom tilbage, har vi haft 3700 test uden ét eneste hit, siger han.

- På Facebook kan jeg se, at snakken går på, om vi er epicentret, og om det er vores elever, der klumper sig sammen og render rundt og er ungdommeligt overmodige. Det er synd for dem, for de er så gode og opmærksomme på det her.

Alle smuthuller er lukket

Morten Weiss-Pedersen fortæller, at det er firmaet Carelink, der varetager test af skolens elever og personale, som skal vise et gyldigt coronapas for at kunne komme ind på skolen.

Med direktørens egne ord er "alle smuthuller lukket".

- Vi er enormt omhyggelige og kører det fuldstændig efter en snor. Det tager 19 minutter at køre en hel klasse igennem med test. Ved alle skolens indgange og til testområdet har vi Alfa Vagt til at kontrollere. Jeg blev selv stoppet ved indgangen så sent som i går, siger Morten Weiss-Pedersen.

- Det er også værd at huske på, at langt de fleste af vores elever er bosat i oplandsområderne. Når tallene er høje i Sankt Johannes Sogn, er mit gæt, at det dækker over registrerede bosatte i sognet.

Annonce
Vejle For abonnenter

Så tæt var Vejle på Magasin - nu skal Bryggen overbevises om Posthusgrundens fortræffeligheder

Trafik og politi

Følg med her: Få seneste nyt om trafik og politi

Danmark

Tirsdagens coronatal: 756 nye smittede - positivprocenten er den højeste i 10 uger

Annonce
Annonce
Annonce
Alarm 112

Dødsulykke i nat: 64-årig mand i voldsomt færdselsuheld

Erhverv For abonnenter

En måned efter fyringsrunde: Stor Vejle-virksomhed fordobler alle ansattes månedsløn - og søger nye medarbejdere

Hedensted

Alternativet har været en redning og et afbræk fra jobafprøvningshelvede: Nu stiller Mads op til byrådet

Børkop

Byrådet sagde ja til at bygge kommunens længste dige: Stor regning sendes videre til sommerhusejerne

VEJLE

Knallertkørekortet lugter ikke længere af benzin: Nu skal de unge drøne af sted på el-scootere

Navne For abonnenter

Han var Gulddreng, en hitmager med hang til guld, glimmer og modeller - men bag solbrillerne var der også bare Malte Ebert - og det tog halvandet år at vende tilbage til et liv uden stress-symptomer

Erhverv

Heste-succes: Stald Barok er rykket ind i eliten

Trafik og politi

Følg med her: Få seneste nyt om trafik og politi

Navne For abonnenter

Hanne havde en glubende appetit på livet trods uhelbredelig kræft: Ville flyve helikopter og køre racerbil en måned før sin død

Sundhed

Læger i opråb: Bliv coronatestet ved feber og hoste

Give

Forening med tusindvis af tv- og internetbrugere er blevet solgt: - Det er ikke økonomisk forsvarligt at køre videre

Vejle For abonnenter

Det kan ende med endnu en bro over Vejle Fjord, historier om dårlig hjemmepleje gør ondt, lån kan sikre byggestart på Gammelhavn - og så bliver vi klogere på sygehus-bedrageriet: Få overblikket over de største Vejle-historier på blot fem minutter

GAMLE DAGE

Lille Niels blev kørt over på Horsensvej - og hans far fik også en tragisk død

Annonce