Annonce
Erhverv

Han var ikke stiv i at reklamere og hans udseende lignede heller ikke en skarp forretningsmand. Alligevel blev hans butik en dundrende succes

Maria Hesselager fik prisen for sin historiske roman Jeg Hedder Folkví og Glenn Bach blev hædret for romanen Farskibet. Foto: Lene Andersen/Vejle Bibliotek

I fredags boblede champagnen lystigt i glassene på Vejle Bibliotek. Det skyldtes den årlige uddeling af debutantprisen, som Bodil og Jørgen Munch-Christensens kulturpris har stået bag siden 2006. Prisen er på 50.000 kroner til hver af de to vindende debutanter, hvis prisvindende værker også bliver anmeldt på Litteratursiden.dk.

I år var der 46 værker at vælge imellem, og juryen valgte denne gang Glenn Bech og Maria Hesselager. Førstnævnte for den autofiktive roman ’Farskibet’, og sidstnævnte for en usædvanlig historisk roman ved navn ’Jeg hedder Folkví’. Litteraturprofessor Anne-Marie Mai og kritiker Lars Buksti begrundede valgene af de to romaner, mens kulturudvalgsformand Dan Arnløv Jørgensen foran det store publikum blandt andet sendte en finte til avisens nye redaktionelle linje på kunst og kulturområdet.

Kombinationen af boghandlere og den skrivende kunst er ikke af ny dato i Vejle. I 1883 – på sin 33 års fødselsdag – etablerede thyboen Andreas Dolleris sig som boghandler i Vejle. Hans boglade lå i Torvegade, og her blev han med tiden Vejlenser med stort V.

Annonce

Fire år før var han debuteret som digter med værket ’Stemninger og Strofer,’ og ved hans 25 års forfatterjubilæum den 12. december 1904, kunne man i Næstved Tidende læse en præcis karakteristik af hans digtning. ”Han er en Livets Sanger, hos hvem der ikke findes Fnug af den indenfor Poeternes Lov grasserende Modesygdom, Livstrætheden. Han elsker Livet, Jordlivet med al dets Skønhed og Rigdom.”

Familien Dolleris i døren til bogladen Torvegade 7. Det er måske på 25 års jubilæumsdagen med alle flagene. Foto: Vejle Stadsarkiv

Ved siden af forfatterskabet var Dolleris en meget stor kender af digteren Johannes Ewalds produktion. Han skrev ligefrem en stor fortællende digtcyklus ’Johannes Ewald’ i 1900, ligesom han samlede på alt om den store digter. Da man i 1886 fandt den eneste Ewald-buste fra digterens egen tid, nemlig Hartmann Beekens, som havde været forsvundet i 80 år, fik Dolleris den kopieret i voks, ”for hver Dag at kunne se for sine Øjne et Ewald-Ansigt, der har i alt Fald et Skær af Liv.” – som der stod skrevet i Vejle Amts Folkeblad den 28. februar 1905, hvor man omtalte, at Dolleris’ Ewaldsamling var udstillet på rådhuset. Ved Dolleris død i 1925 overgik den fine samling til Bakkehuset.

Da Dolleris den 16. oktober 1908 kunne fejre 25 års jubilæum som boghandler i Vejle, havde Vejle Amts Folkeblad en stor artikel om jubilaren. Da han kom til byen, var der nogle, som undrede sig, for man havde da to gode boglader i forvejen. Og Ligningskommissionen var skeptisk, ”da han øjensynlig ikke var stiv i at reklamere; hans Udseende var heller ikke den smarte Forretningsmands; han lignede mere dem, der fordyber sig i Bøger, end dem, der handler med Bøger.” Men der tog man fejl. Dolleris boghandel blev en af byens store, også fordi man dengang stillede store krav til personalet. Det kan ses i Dolleris interesse for ’Boghandler-Medhjælper-Foreningen’, hvis medlemmer han belærte om, at det var ikke nok at læse bogryggenes titler og forlagenes prislister, ”men man skulle føle sig i Bogladen gaaende mellem Værdipapirer, der kan veksles med aandeligt Guld, naar de præsenteres i de rette Banker.”

Og her sluttes cirklen på smukkeste vis, idet der i fundatsen til Bodil og Jørgen Munch-Christensens Kulturlegat står, at man kan støtte en yngre dansk boghandlermedhjælper m/k, der har udvist faglig dygtighed.

Boghandler Munch-Christensen lægger en krans på Andreas Dollerups gravsted på Nordre Kirkegård i overværelse af boghandler Viggo Madsen. 16. okt. 1957. Foto: Vejle Stadsarkiv

Selve jubilæumsdagen blev dækket grundigt af Vejle Amts Folkeblad, så læserne og eftertiden kunne blive bekendt med, at boghandleren modtog omtrent to hundrede telegrammer og breve i dagens anledning. Hen på dagen kom formanden og næstformanden for ’Den Danske Provinsboghandlerforening’ til Vejle og meddelte Dolleris, at foreningen énstemmigt havde optaget ham som æresmedlem. Som bevis på hæderen fik boghandleren et dokument, hvor man kunne læse, at hæderen skyldtes hans store interesse for foreningen lige siden dens stiftelse, og ”de mange glade og vækkende Timer, Deres smukke og standshøjnende Sange har beredt Foreningens Medlemmer.”

Som bevis på hæderen fik boghandleren et dokument, hvor man kunne læse, at hæderen skyldtes hans store interesse for foreningen lige siden dens stiftelse, og ”de mange glade og vækkende Timer, Deres smukke og standshøjnende Sange har beredt Foreningens Medlemmer.”

Derudover gav den samlede boghandlerstand ham et sølvbæger med inskription og en større sum i guld, bestemt til en rekreationsrejse. Byen var naturligvis flagsmykket i dagens anledning.

Andreas Dolleris var en meget flittig mand, som ud over forfatterskabet og bogladen også var den drivende kraft i foreningen Vejle Højskolehjem, ligesom han tog ivrigt del i byens gøren og laden. Det er derfor ganske naturligt, at han post mortem blev mindet med en stor mindesten foran Vejle Mølle den 16. oktober 1957, ligesom han har fået en vej opkaldt efter sig i Grejsdalen.

Andreas Dolleris døde i 1925 og ligger begravet på Nordre Kirkegård.

Kilder: Vejle Amts Folkeblad 1905 og 1908. Næstved Tidende 1904. Jul i Vejle 1945.

Gamle dage

Vejle, verden og avisen: Vigand Rasmussen skriver om Gamle dage hver tirsdag.


Annonce
Vejle Boldklub For abonnenter

Karakterbogen: Stor VB-fremgang, men den rakte ikke i Brøndby - kun én faldt igennem, og det skyldtes et rødt kort

Trafik og politi

Følg med her: Få seneste nyt om trafik og politi

Danmark

Søndagens coronatal: 591 nye tilfælde af coronavirus det seneste døgn

Annonce
Annonce
Annonce
VEJLE

Jonas gik op og ned ad Kiddesvej fra klokken 9 til 21: Så mange ture og kilometer nåede han

Billund For abonnenter

Patrick er én af dem, der ikke passer ind i en kasse: Han flyder mellem det feminine og maskuline - og stiller nu op til kommunalvalget for Venstre

Erhverv

Tak for indsatsen: Jysk-ansatte bliver belønnet med million-bonus

Debat For abonnenter

I Flindts Fodspor: Jeg ved, hvem der bestemt ikke får min stemme ved valget

Vejle

De får revet tøjet i stykker, holdt hovedet under vand og bliver puttet i en ligpose: - Mange har opdaget, at det er skræmmende i halloweenhovedstaden Vejle

Erhverv For abonnenter

Grillkyllinger og citronmåner er altid et hit: Se hele listen med Vejle-virksomheder, der er blandt de 1000 største i Danmark

Erhverv For abonnenter

De brølende 70'ere: Brandmænd blev syge, mens de reddede 150 grise ud fra lynramt gård

Trafik og politi

Følg med her: Få seneste nyt om trafik og politi

Vejle

Se video: Ung landmand giver unge sygeplejersker anatomi-undervisning: 'Man lærer meget ved at holde et hjerte i hånden'

Rejser For abonnenter

Rejsekunde ville ikke betale et restbeløb for 'corona-dødsdømt' krydstogt: Det endte med at blive en dyr beslutning

VEJLE

De graver på Posthusgrunden - og ups: Så var 12.000 husstande i Vejle uden vand, og Trefors hjemmeside gik ned

Hedensted For abonnenter

Brokhovedet, der har en holdning til det hele: Uretfærdigheden over for den lille mand skubbede Jan ind i politik

Vejle For abonnenter

Her er ugens bolighandler i Vejle Kommune: Hus på Strandvejen solgt for 4,2 mio.

Annonce