Annonce
Vejle Boldklub

Den første til VB's nye trænerteam er fundet: Steffen Kielstrup tilknyttes førsteholdet

Steffen Kielstrup, nummer to fra venstre, har én gang tidligere været på trænerbænken i forbindelse en superliga-kamp. Det var tilbage i december 2018, da daværende VB-træner Adolfo Sormani og flere af folkene omkring ham afsonede karantæne. Arkivfoto: Henning Bagger/Ritzau Scanpix
Ifølge Vejle Amts Folkeblads oplysninger bliver 36-årige Steffen Kielstrup den kommende sæson en del af teamet omkring Vejle Boldklubs førstehold.

Vejle: Steffen Kielstrup bliver en del af det kommende trænerteam omkring Vejle Boldklubs førstehold.

Det erfarer Vejle Amts Folkeblad.

Rollen er endnu uvis, men det bliver formentlig en rolle som assistent for den kommende træner.

Annonce

Hvem den kommende træner er, vides endnu ikke. VB er fortsat i gang med en grundig sondering af markedet, og ifølge avisens oplysninger kan der gå op en uges tid og muligvis længere, inden Constantin Gâlcăs afløser er fundet. Fortsat ifølge Folkebladets oplysninger er sonderingen i øjeblikket koncentreret om det skandinaviske marked.

Steffen Kielstrup har én gang tidligere været med omkring VB's trænrebænk i forbindelse med en superliga-kamp. Det var tilbage i december 2019, da VB ude mødte Randers FC, da daværende træner Adolfo Sormani og begge hans assistenter, Giovanni Mazella og Morten Bisgaard, afsonede karantæne.

Stoppede for fire år siden

Steffen Kielstrup indstillede tilbage i 2017 den aktive karriere og blev umiddelbart efter en del at trænerkorpset i klubbens ungdomsafdeling. I sæsonen 2020/21 stod Steffen Kielstrup, der er 36 år, i spidsen for klubbens hold i U19 Ligaen.

I lørdags, efter VB’s U19 Liga-hold har mødt FC Nordsjælland, siger Kielstrup farvel til spillere og gik på sommerferie, inden han 18. juni møder ind, når førsteholdstruppen er tilbage efter sommerferien.

Steffen Kielstrup har selv ingen kommentarer til, hvad fremtiden bringer, men han bekræfter, at han i øjeblikket holder ferie.

Steffen Kielstrup debuterede tilbage i 2001 på Vejle Boldklubs førstehold og nåede i alt 301 kampe og scorede 29 mål, inden han i sommeren 2017 stillede støvlerne på hylden. Kielstrup spillede desuden tre sæsoner i AC Horsens, 2012 til 2015. Han spillede 90 kampe for AC Horsens.

Det er endnu uvist, hvem der afløser Steffen Kielstrup som træner for VB’s U19-hold. U19-holdet mangler endnu tre kampe i sæsonen 2020/21, inden det går på sommerferie.

Annonce
Vejle For abonnenter

Peschardt er harm over splittelsen i Venstre: 'Forligspartierne får et alibi for at smide en motorvej midt i vores enestående natur'

Trafik og politi

Følg med her: Få seneste nyt om trafik og politi

Danmark

Onsdagens coronatal: 223 testet positiv det seneste døgn

Annonce
Annonce
Annonce
Vejle

Jannie fik to minutter til at sælge sig selv til sine partifæller: Nerverne kom på talerstolen

Egtved For abonnenter

Hærvejsmotorvejen splitter Venstre i Vejle Byråd: Se her, hvem der mener hvad

Alarm 112

Kommunen lukkede plejecenter i lille landsby: Nu kommer der liv i lokalerne igen

Erhverv

Tidligere 'Masterchef' mestrer mexicansk mad fra forsamlingshusets køkken

Navne For abonnenter

Tidligere kvæginseminør var tæt på at dø: Nu kan han fejre 90-års fødselsdag

Danmark

Her er de nyeste corona-tal søndag: 497 nye smittetilfælde

Vejle Boldklub

Wahid Faghir er stadig i VB: Skifter kun, hvis det rette tilbud kommer

Trafik og politi

Følg med her: Få seneste nyt om trafik og politi

Alarm 112

Demonstration i Vejle endte med dødstrussel: Nu er demonstranterne anmeldt for racisme

Sport

Udebanefans må tage på stadion i Superligaen fra 1. august

Alarm 112

Kaos i køreprøve-køen: Erfarne bilister kan miste både kørekort og job

Alarm 112 For abonnenter

42-årig var tæt på at brænde sin bolig af: Fik 30 dages fængsel

Børkop

Efter et halvt år med ombygning: Genbrugsplads er klar til indvielse

Annonce