Annonce
Indland

FAKTA: Her er de nominerede til årets Reumert-priser

Niels Christian Vilmann/Ritzau Scanpix
Her kan du læse, hvem der er nomineret til de 16 priser, som uddeles ved Årets Reumert 2020.
Annonce

Årets Reumert er den største scenekunstpris i Danmark.

De nominerede vælges af en jury på 12 fagfolk og kritikere, og årets priser bliver uddelt på Folketeatret 21 september.

Herunder kan du se en oversigt over alle de nominerede til de forskellige Reumert-priser:

Årets forestilling:

* "Min geniale veninde 1 + 2", Odense Teater

* "Ordet", Aarhus Teater

* "Det store stilehæfte", Husets Teater

Årets instruktør:

* Egill Pálsson, "Fanny og Alexander", Aalborg Teater

* Sargun Oshana, "denungewertherslidelser", Aarhus Teater og Sort/Hvid

* Anja Behrens, "Ordet", Aarhus Teater

Årets kvindelige hovedrolle:

* Lotte Andersen, "Folkekongen", Husets Teater

* Johanne Louise Schmidt, "Cyrano de Bergerac" og "Penthesilea", Det Kongelige Teater

* Sara Viktoria Bjerregaard, "denungewertherslidelser", Aarhus Teater og Sort/Hvid

Årets mandlige hovedrolle:

* Jacob Madsen Kvols, "The Rocky Horror Show", Aarhus Teater

* Ulver Skuli Abildgård, "Jeppe på Bjerget", Vendsyssel Teater

* Olaf Johannessen og Jens Albinus, "Det store stilehæfte", Husets Teater

Årets performer: Uddeles ikke i år

Årets kvindelige ensemblerolle:

* Sicilia Gadborg Høegh, "Penthesilea", Det Kongelige Teater

* Jela Natius Abildgaard, "150 meter til i morgen", Teater Nordkraft

* Bodil Jørgensen, "Den skaldede frisør", One and Only Musical Teater

Årets mandlige ensemblerolle

* Kasper Dalsgaard, "De hovedløse", Mungo Park

* Ole Sørensen, "Mod til at dræbe", Teatret Møllen

* Bisse, "Helligtrekongersaften", Odense Teater

Årets danser:

* Alexander Bozinoff, "Kameliadamen", Det Kongelige Teater

* Kizzy Matiakis," Blixen", Det Kongelige Teater

* Astrid Elbo, "Bonnie & Clyde", Betty Nansen Teatret

Årets sanger:

* Susanne Resmark, "Sweeney Todd", Det Kongelige Teater

* Sine Bundgaard, "Idomeneo", Det Kongelige Teater, Co-produktion med Teatro Real Madrid, Teatro dell'Opera di Roma, Canadian Opera Company

* Jens Søndergaard, "Eugen Onegin", Den Jyske Opera, "La Bohème", CPH Opera Festival og Østerbro Teater, og "Rhinguldet", Den Ny Opera

Årets scenedesign:

* Christian Albrechtsen og Mathias Hersland, "Lazarus", Aarhus Teater og Det Kongelige Teater

* Johan Kølkjær, "Dark Noon", Fix & Foxy og Østerbro Teater

* David Gehrt, "Ordet", Aarhus Teater

Årets dramatiker:

* Simone Isabel Nørgaard, "Jordens Indre", Folketeatret

* Marie Bjørn, "Apokalypse", Teater Momentum

* Anna Bro, "Rædsel", AHA Produktion og Teater Grob

Årets børne-/ungdomsforestilling:

* "Fra tidernes morgen", Marionetteatret

* "[pAp]-[kAs]", Hvid Støj

* "Skam3", Aveny-T

Årets musikteater:

* "Brøgger", Østerbro Teater

* "Viva Las Vegas", Randers Teater

* "Urinetown2", Fredericia Teater

Årets opera:

* "Snedronningen", Det Kongelige Teater

* "La Bohème", Copenhagen Opera Festival og Østerbro Teater

*"Idomeneo", Det Kongelige Teater, Co-produktion med Teatro Real Madrid, Teatro dell'Opera di Roma, Canadian Opera Company

Årets danseforestilling:

* "Kammerballetten 2019", Det Kongelige Teater

* "Bonnie & Clyde", Betty Nansen Teatret

* "Leas rum", Pernille Garde Stage Art

Årets performance:

* "Det åbne hjerte", SIGNA og Aarhus Festuge

* "Champions & Mass Effect", HimHerAndIt og Bora Bora

* "Første parket", Kunstnerkollektivet Familien

Årets særpris

* "Room 4.1 Live" Kristján Ingimarsson Company

* "Apokalypse", Teater Momentum

* "Dark Noon", Fix & Foxy og Østerbro Teater

Kilde: Have A/S

/ritzau/

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Annonce