Vejle: "Det har taget meget længere tid, end vi havde regnet med."
Det erkender Sadik Yildiz, der har siden foråret 2018 har været medejer af caféen i Klostergade 1 i Vejle.
Caféen, der åbnede for mere end tre årtier siden som Cafébiografen og og senest har eksisteret under navnet Arresten Mad & Bar, har været lukket siden før sommerferien.
Men nu er der atter åbent - med et nyt navn: "1401 - Food & Friends".
- Renoveringen af køkkenet og kælderen har taget længere tid, end vi havde regnet med, men det har givet os god tid til at tænke tanker, når det gælder menukortet, siger 1401 - Food & Friends.
Han oplyser, at hans spisested på den anden side af gaden, "1401 - Tapas & Burgers", kommer til at stå for driften af 1401 - Food & Friends.
Omdannes til erhverv
Sadik Yildiz tilføjer, at andensalen - der i sin tid husede biografen - omdannes til kontorer og erhverv.
- Vi fortsætter naturligvis med vores selskaber og standup- og yoga-arrangementer, nemlig på førstesalen, siger restauratøren, der er glad for, at man nu igen er klar til at tage imod gæsterne.
Surdejspizza
Menukortet er stort set nyt.
- Vi fortsætter dog med at servere vores surdejspizza, ni styk. Det er et ønske fra restaurantens gæster, og da det samtidig har være en succes salgsmæssig, bibeholder vi det, siger Sadik Yildiz.
Sammen med restaurantchef Mathias Guldberg og den køkkenansvarlige, Morten Faurbye, har han i de seneste par uger smagt sig igennem nogle af de nye menuer.
Disse menuer består af sliders (mini-burgere), pizzaklapper, sandwich og salater.
- Som noget nyt serverer vi også en klassisk frokost mellem klokken 11.30 og 15.30 med smørrebrød på menuen, siger Sadik Yildiz.
Andre nyheder er tre forskellige retter til folk med en sød tand og tre retter til børnene.
1401 - Food & Friends holder åbent fra klokken 11.30 til klokken 22.00, dog til klokken 24 på fredage og lørdage.