Fredericia: Nye muligheder for hurtig opladning af elbiler er på vej.
En vægtig årsag til fravalg af elbil er mangel på ladestandere. Det er en af grundene til, at Salling Group, der ejer Føtex, har indgået en aftale med Clever om nye lynladestandere i 2022 ved 89 af kædens varehuse landet over.
Blandt andet nye standere hver med flere udtag til tankning ved både Føtex i Prinsessegade og Føtex på Venusvej.
Clever driver Danmarks største åbne offentlige ladenetværk. Firmaet er ejet af andelsenergi- og fiberkoncernerne Andel og Nrgi. Alle cirka 288 nye lynladestandere inklusive de to kommende i Fredericia kan bruges af alle elbilister. Via abonnement hos Clever eller ved almindelig afregning per kilowatt-time.
Det oplyser parterne i en pressemeddelelse.
Win-win
- I modsætning til normalladere, hvor opladningerne typisk strækker sig over flere timer, vil man med en lynlader kunne oplade sin elbil på samme tid som en gennemsnitlig indkøbstur typisk varer - cirka 15-20 minutter, skriver Salling Group og Clever.
Og det er naturligvis en lige så vægtig årsag til det nye samarbejde mellem ladeselskabet og dagligvaregiganten. Aftalen omfatter også 16 lynlademuligheder ved 10 Netto’er og 3 Bilka’er.
Dir. Casper Kirketerp-Møller, Clever, i pressemeddelelseDet her er et kæmpe fremskridt for elbilismen i Danmark. Vi har et stort fokus på at etablere store lynladestationer ved motorvejene. Nu bliver lynopladning for alvor hverdagseje i hele Danmark. Med Føtex’ og Clevers investering i den nationale, åbne ladeinfrastruktur udnytter vi den helt store fordel ved elbilen. Nemlig at man kan lade der, hvor man er - også mens man handler
Varehuschef i Føtex Venusvej, Thor Mosegaard, glæder sig til de nye muligheder for lynopladning af elbiler:
- Så bliver det jo for alvor et alternativ at køre elbil, når man kan komme til at lade flere steder - og selvfølgelig er det også fedt, at man så lige kan nå at handle, mens den lader.
Selv har han ikke elbil. Endnu:
- Nej, men firmabilaftalerne, vi har i Føtex og Salling, ændres, så den næste firmabil, jeg skal have, er en elbil. Det er godt for miljøet - men jeg skal som mange andre også lige vænne mig til, at de er stå stille, og at man ikke altid lige kan høre en elbil, der kommer kørende.
Der mangler standere
Ifølge brancheorganisationen Dansk Elbil Alliance og Danmarks Tekniske Universitet vil der i 2025 være behov for 100-150 offentlige lynladesteder til hverdagsladning, hvis der skal være 380.000 elbiler på de danske veje samme år.
Det er der ikke på nuværende tidspunkt.
En bred energiaftale indgået 2018 mellem alle Folketingets partier på nær Nye Borgerlige afsætter derfor 500 millioner kroner i årene 2020-24 til grønne løsninger indenfor transport.
Blandt andet 50 millioner kroner, der skal udbrede offentlig tilgængelig ladeinfrastruktur til elbiler på motorvejsnettet, i områder uden for byerne og i byerne.
Den del af puljen på de 50 millioner, der går til motorvejsnettet, skal særligt bidrage til, at der kommer flere lynladere. I byerne skal puljen blandt andet bidrage til, at dem, som ikke har adgang til hjemmeopladning, også kan oplade deres elbiler.
Tidsbegrænsning på
De nye lynladestandere ved Føtex’er i Danmark installeres løbende fra nu af. De fleste forventes klar inden udgangen af 2022, såfremt tilladelser og tilslutning af strøm falder på plads.
Der bliver tale om ladepladser med tidsbegrænset parkering, så man ikke skal vente for længe på at komme til, oplyser parterne, Clever og Føtex.