Annonce
Trekantområdet For abonnenter

Halshugget rådyr og en haleløs kalkun: Hærværksmænd rev lemmer af 3D-dyr i Bøgeskov

Trelde Næs Bueskydning træner på deres bane i Bøgeskov. Onsdag kunne medlemmer konstatere, at flere af 3D-dyrene manglende lemmer. Blandt andet dette rådyr, der havde mistet sit hoved. Nu står klubben over for en regning, og den skal betales af klubbens egen kasse. Foto: Mads Dalegaard
Trelde Næs Bueskydning mødte op til træning onsdag til et rigtig træls syn. Syv af klubbens 27 3D-dyr, der bruges til træning i Bøgeskov, var blevet udsat for hærværk. Det koster nu klubben flere tusinde kroner.
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Vejle

Sprit, skift ofte og pas på tvivlsomme kopier: Apotekeren giver gode råd om mundbind

Danmark

Fundings analyse: Læg mærke til disse tre ting ved Messerschmidts forfremmelse

Annonce