Vejle: Det var et kærestepar fra Vejles misbrugsmiljø, som var hovedpersonerne i en anholdelsesaktion mandag eftermiddag på Flegmade.
Parret havde forinden begge opholdt sig i Kirkens Korshærs varmestue, da de begyndte at skændes og efterfølgende kom op at slås. Det skete omkring klokken 15.13.
Kvinden trak en urtekniv og skar manden i armen.
- Kvinden trak en urtekniv og skar manden i armen. Han fik kun overfladiske skader, fortæller vicepolitiinspektør Mikkel Ross fra Patruljecenter Midt.
Den 43-årige kvinde med adresse i Give og hendes 40-årige kæreste fra Vejle blev begge anholdt - ikke mindst, fordi de var "oppe at køre", fortæller vicepolitiinspektøren videre.
Kvalificeret vold
Grov vold, også kaldet kvalificeret vold, straffes efter straffelovens § 245.
Det gælder typisk vold, hvor der anvendes slagvåben, kniv eller skydevåben.
Strafferammen er fængsel indtil seks år.
- Hun blev sigtet for kvalificeret vold ved at have brugt en kniv mod sin kæreste. Han fik lov at køle af i detentionen. Så blev han afhørt til sagen og smidt ud bagefter, fortæller vicepolitiinspektøren.
Fordi der var tale om et slagsmål, som parret havde indladt sig i med hinanden, og fordi manden kun fik overfladiske skader i form af to flænger i armen, har man ikke vurderet det som værende nødvendigt at fremstille kvinden i grundlovsforhør.