Billund Kommune: For første gang i Zleep Hotels 14-årige historie har hotellet holdt julelukket - en lukning, som kæden valgte at holde ved i de første uger af januar.
Før regeringens nye udmelding var det meningen, at hotellet skulle genåbne på mandag, men med de forlængede restriktioner fortsætter Zleep Hotel med at holde lukket helt til den 8. februar.
Det er meldingen fra hotelchef Edel Clausen, der betegner lukningen af hotellet som "helt vild".
- Men beslutningen blev taget, fordi der sker meget, meget lidt. Der er ingen fly, ingen gæster. Vi har mærket, hvordan flyaktiviteten er blevet mindre, og med de de forlængede restriktioner vil der fortsætte med at være meget stille, siger Edel Clausen, der fortrinsvis betjener netop fly- og erhvervskunder på hotellet - når det ikke drejer sig om gæster til Legoland.
Edel Clausen, hotelchef, Zleep HotelMed de nye restriktioner om at arbejde hjemmefra og rejse mindre blev der endnu mindre flytrafik. Derfor blev det besluttet at lukke hotellet over julen.
- Og der er ingen ad dem, der er ret mange af for tiden, påpeger hun, der dog ser optimistisk på året, der venter.
- Jeg er sikker på, at der kommer til at ske langt mere. Så snart der kommer en åbning, så vil der komme gang i forretningen igen, for folk savner at komme ud, at opleve og rejse og bo på hotel, siger Edel Clausen.
Ser frem mod et travlt år
Også på Hotel Propellen er aktiviteterne lige nu minimale.
Hotelchef Birgitte Broch har sendt en stor del af medarbejderstaben hjem på lønkompensation.
- Vi har hovedsageligt vores elever på arbejde og deres nærmeste chef for at tage vare på deres uddannelse, og så kommer folk ind on and off for nogle opgaver for så at blive sendt hjem igen, siger Birgitte Broch.
Restauranten er helt lukket ned, og der er kun gang i ganske få værelser.
- Det eneste, der kører, er vores take away i Propel Away, siger Birgitte Broch, der også kæmper med kompensationssystemet, fordi hotellet har et søsterhotel på Nordsjælland.
Ser frem mod et travlt år
- Det er et meget kompliceret systemt. De to hoteller bliver regnet under ét, og dét komplicerer tingene, for vi blev lukket ned på forskellige tidspunkter, og det er to forskellige forretninger, siger Birgitte Broch, der dog også ser frem til foråret.
- Der er håb forude med vaccinen. Jeg tror, vi ser frem til et travlt år, hvor der vil blive holdt nogle af de møder, konferencer og fester, som det ikke har været muligt at holde i 2020, siger Birgitte Broch.