Annonce
Ikast-Brande

Småkagefabrikken Kelsen udfører byforskønnelse og fjerner gammel frostsprængt bus-garage

Entreprenørmaskinerne begyndte i sidste uge med nedrivningen af "Aage Rejsebuds" gamle garage i Nr. Snede. Foto: Peter Hald
Den store småkageproducent Kelsen i Nørre Snede vil gerne bidrage til et pænere bybillede.

Nr. Snede: En gammel rød garage med en fortid som bus-garage er nu blevet revet ned på Engholmvej ved småkagefabrikken Kelsen i Nørre Snede. Garagen havde i de senere år tjent som opbevaringssted for gamle brugte maskiner fra Kelsen, men da bygningen var udtjent og i dårlig stand, og da Kelsen samtidig mangler parkeringspladser, blev den revet ned.

- I første omgang laver vi nogle ekstra parkeringspladser i det område der - vi er noget presset på parkeringspladser og havde brug for noget plads, siger Johan Dissing, der er teknisk chef fra Kelsen.

- Vi brugte garagen til opmagasinering af udstyr, for de meste brugte maskiner. Men bygningen var ved at se noget "træt" ud, og alle murstenene var frostsprængte. Så vi ville gerne være på forkant, inden bygningen kom til at se alt for træls ud. Vi vil jo gerne have, at vores bygninger i byen ser fornuftige ud og fremstår pæne. Det er vigtigt, at vi opfører os ordentligt - sådan er det jo at være en stor virksomhed i en lille by. Derfor håber vi, at det pynter på byen, at garagen nu er væk, understreger Johan Dissing.

Annonce

Vi brugte garagen til opmagasinering af udstyr, for de meste brugte maskiner. Men bygningen var ved at se noget "træt" ud, og alle murstenene var frostsprængte. Så vi ville gerne være på forkant, inden bygningen kom til at se alt for træls ud. Vi vil jo gerne have, at vores bygninger i byen ser fornuftige ud og fremstår pæne.

Johan Dissing, teknisk chef, Kelsen.

Bygningen er nu lagt ned, og man mangler i skrivende stund bare at køre resterne væk. Nedrivningen var ukompliceret, da en gammel olietank på adressen for længst var fjernet, og miljøsaneringen var udført, oplyser Johan Dissing.

Et parcelhus, der i sin tid lå ved garagen, blev fjernet for en del år siden.

Tilhørte Aage Rejsebud

For 40-50 år siden tilhørte garagebygningen Aage Sørensen, der var kendt i Nr. Snede som "Aage Rejsebud", da han ofte hentede pakker i Horsens for folk i byen. Aage Sørensen kørte både skolebus og turistbus i mange år og havde også en del kørsel til bankospil.

Annonce
Erhverv For abonnenter

Historisk Vejle-gods til salg: Her får du 600 kvadratmeter bolig, skov, marker og egen voldgrav

Danmark

Tirsdagens coronatal sætter rekord med yderligere 33.493 tilfælde

Annonce
Annonce
Annonce
Erhverv

Hun blev headhuntet til stillingen i 2020: Nu fratræder direktør 'efter gensidig aftale'

Alarm 112 For abonnenter

'Jasmin' og 'Josefine' solgte nøgenbilleder til hundredvis af mænd: 22-årig vejlenser er fængslet i stor sex-afpresningssag

Vejle

I kan stadig nå det: Men der er ekstra run på bryllupperne på en speciel dato

Billund

Lalandia i Billund er til salg: Derfor er din ferie ikke i fare

Hvad gør andre lande? De bekæmper høje energipriser med hjælpepakker for milliarder

Erhverv For abonnenter

Michael og Mette bevarede Michelin-stjernen i september: Nu præsenterer ægteparret et eventyrligt regnskab, der har nået helt nye højder

Ikast-Brande

Kommunalt krav om coronapas indført i to omgange

Egtved

Skoleleder siger, han ikke kender årsag til elevflugt på lille skole, men forældre er uenige: 'Skolelederen vil ikke høre på vores begrundelser'

Se, om du er en af dem: Elselskab vil forbyde varmepumper for visse forbrugere

Vejle

Smittetallene stiger eksplosivt: For to måneder siden var der 3700 smittede i hele landet - tirsdag var der samme antal i Vejle alene

Give For abonnenter

På denne skole er det okay, hvis eleverne laver fejl: 'Det vigtigste er at give børnene en god skoledag'

Livsstil

Marianne og Gunnar har skiftet gammel kæmpevilla ud med nybygget rækkehus: Ingen skal stå med rodet efter os, når vi engang skal herfra

Annonce