Annonce
Ikast-Brande

Strikke-udstilling på skovmuseet

Fra den 4. september kan man opleve avanceret strikkeri på Vester Palsgaard Skovmuseum. Foto: Museum Midtjylland
Annonce

Hampen: Foreningen "Seriøs Strik for Sjov" udstiller på Vester Palsgaard Skovmuseum på Palsgårdvej ved Hampen, og udstillingen åbner fredag 4. september klokken 14.00 til 16.00.

I 2018 udstillede foreningen på Tekstilmuseet, og nu er turen kommet til Vester Palsgaard Skovmuseum, hvor foreningen udstiller strik ud fra temaet: "Strik en prik".

"Seriøs Strik for Sjov" blev stiftet i 2005. Foreningens formål er at tage håndstrik seriøst, at holde medlemmerne aktive og udvikle dette felt af tekstilarbejde. Hvert år udvælger foreningen et tema, som inspirerer til anderledes og nytænkende strik og foreningens medlemmer glæder sig nu til, at udstille værker ud fra årets tema "Strik en Prik".

Udstillingen åbner som nævnt fredag 4. september kl. 14, og det sker med en fernisering. Alle er velkomne, og der er gratis entré. Museet tager dog forbehold for antallet af deltagere grundet covid-19. Udstillingsperioden er 4. september til 1. november 2020.

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Vejle

Smittetrykket er fortsat bekymrende højt: Se de nyeste coronatal for Vejle her

Annonce