Traktorgården Give indretter værksted og maskinsalg i forbindelse med HCP´s hovedkontor i Krogager. Derved vil de to firmaer udnytte hinandens stærke sider til gavn for kunderne.
GIVE/KROGAGER: HCP Nordic er en dansk virksomhed, som startede helt tilbage i 1870, hvor de første selvbindere og tærskeværk blev solgt til kunder i ind- og udland.
HCP's ejerkreds består i dag af grundlæggerens familie, som i samarbejde med en professionel bestyrelse udgør en aktiv ledelse.
Det er denne hæderkronede virksomhed på Ansager Landevej 11 i Krogager, som nu er gået i samarbejde med Traktorgården i Give.
Vi vil starte konservativt ud, og så se hvad hverdagen byder. Vi vil gerne understrege, at dette nye samarbejde med HCP ikke får nogen indflydelse på vores daglige forretning i Give - Søren Kristensen, indehaver traktorgården i Give
Handler om effektivitet
HCP forklarer, at formålet med samarbejdet er at hjælpe med at få produkter og service billigt, hurtigst og bedst ud til brugerne. Ifølge HCP er det et naturligt led i branchens udvikling, at leverandører, import og detailled skal gøre nye tiltag for at blive mere effektive og transparente.
Ifølge HCP vil etableringen af en forhandler på adressen i Kroager give bedre indblik i brugernes behov, ligesom HCP får udnyttet kapaciteten på værkstedet i Kroager bedre. Og det er så her, at Traktorgården i Give kommer ind i billedet. Teamet fra Give vil få meget kort til backup, større reservedelslager og til et showroom.
HCP vil kunne hjælpe med diverse støttefunktioner, så Traktorgådens ansatte kan koncentrere sig om det, de er bedst til i forhold til brugerne.
Alt ved det gamle i Give
Søren Kristensen fra Traktorgården Give ser frem til at Traktorgården nu også bliver synlig i Krogager og omegn.
- Vi flytter ind med brugte landbrugsmaskiner og serviceværksted i Krogager. Vi glæder os til at skabe endnu mere drift i huset og vil servicere MultiOne, Iseki og Deutz-Fahr-kunder. Vi vil også lave reparation af andre mærker og alle typer af landbrugsmaskiner. Vi vil tage slid- og reservedele på lager til Kuhn og andre MI-produkter, og herudover vil vi tilbyde dækservice, ligesom vi gør det i Give, fortæller Søren Kristensen.
Han pointerer, at man vil starte konservativt ud og så se, hvad hverdagen byder.
- Vi vil i den forbindelse gerne understrege, at dette nye samarbejde med HCP ikke får nogen indflydelse på vores daglige forretning i Give, siger Søren Kristensen, der glæder sig til et godt samarbejde med HCP.
Traktorgården ejer og lejer
Administrerende direktør Lars Wear fra HCP uddyber om samarbejdet, at den nye service og detailenhed er ejet af Traktorgården, og at de lejer sig ind hos HCP. Alle aftaler om etablering og drift sker på markedsvilkår og med armslængdeprincippet.
- Vi behandler som udgangspunkt vores partnere ens, blot viser nogle talenter i forskellige retninger. Det vil vi gerne være gode til at understøtte til gavn for alle i samarbejdet, påpeger Lars Wear.
Samarbejdet er allerede godt i gang og forventes fuldt implementeret i sommeren 2018.