Annonce
Danmark For abonnenter

Transport-mastodont sender advarsel til vognmænd: Hvis I frasælger pengetank, risikerer vi at lukke

Bestyrelsesformand i ITD, Christian Sørensen Madsen, mener, at bestyrelsen har pligt til at oplyse medlemmerne om, hvilke katastrofale konsekvenser det ifølge ham kan få, hvis en gruppe vognmænd lykkes med at sælge foreningens pengetank. PR-foto: ITD/Lasse Hyldager
I et brev til medlemmerne af brancheforeningen for dansk vejgodstransport, ITD, advarer bestyrelsen mod at stemme for et forslag om at frasælge foreningens pengetank. Forslaget er stillet af otte vognmænd, der mener, at pengene gør mere skade end gavn.
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Give

Stor efterskole har sendt 200 elever og 40 ansatte hjem: Men undervisningen kører for fuldt blus

Danmark

Vi finder os ikke i sexchikane

Vejle

Mere end 4000 testet på en uge: Så lang er corona-køen i Spinderihallerne

Annonce