Den store fordel ved denne adresse er, at jeg har 10 meter på arbejde. Jeg kan smutte over og se, om maskinerne kører som de skal, også om aftenen, uden at børnene savner mig.
Det siger Henrik Kristensen.
Selv om det kommunale system har været mildt sagt tilbageholdende med at bane vej gennem paragrafferne for hans virksomhed, så har han alligevel skabt en efterspurgt vare: Nyt liv i gamle landbrugsbygninger.
Bjerlev Værktøjsfabrik kom til verden i foråret 2001. Den blev indrettet i en hal ved en tidligere gård lige øst for Bjerlev. Den er siden fordoblet i areal ved forlængelse af værkstedshallen. I dag er der arbejde til tre svende, en lærling og hustruen Lena på kontoret.
Håndplukkede folk
- Faktisk kunne vi godt bruge to mand mere, men det skal være håndplukkede folk, der passer ind, siger Henrik Kristensen.
Han er 43 år, far til fire og født i nabolandsbyen Ildved, hvor hans far havde et værktøjsfirma. Han er uddannet værktøjsmager i 1988.
Selv om han dermed befinder sig tæt på sin fødeegn, erkender han, at Bjerlev i dagligdagen er langt nok væk fra alting. Sport foregår i Jelling og indkøb i Tørring.
Målt i mængder er produktionen i Bjerlev ikke så voldsom. Sagt lidt populært, så laver Henrik Kristensens fabrik ikke dimser, men maskiner, der kan lave dimser. Ofte kommer kunden med en idé til et nyt produkt. Opgaven for folkene i Bjerlev er så at skabe det apparat, der kan lave det nye produkt, som kunden ønsker at sælge. Det vil ofte være en metalklods med forskellige hulrum indeni - altså forme til at støbe i.
Annonce
Sprøjtestøbeværktøj
Henrik Kristensen kalder det "sprøjtestøbeværktøj".
Produkterne er meget forskellige, eksempelvis hjørnebeskyttere til billeder under transport og tilbehør til lystfiskeri. Arbejdet med at udvikle værktøjet, der skal fremstille det nye produkt, giver ofte ideer til forbedring af kundens opfindelse. Men Henrik Kristensen frygter ikke, at nogen spinder guld på "hans" ideer:
- Det er en ære at kunne bidrage, og jo mere kunden tjener på sit produkt, jo større er chancen for nye opgaver til os, siger han.
Annonce