Vejle-firma forhandler ny teknologi: De nye solceller åbner for mange flere anvendelsesmuligheder og for at hente mere energi ud af solens stråler.
Vejle: Det er udviklingen af en ny teknologi indenfor solenergi, der har gjort det rentabelt og muligt at udstyre varebiler, busser og andet rullende materiel med egen elforsyning via solceller.
Den nye teknologi hedder CIGS.
- CIGS er afløseren for de gamle såkaldte krystallinske solceller og har flere fordele. De fleste kender krystallinske solceller som dem med en masse firkanter, der er serieforbundet. Det har den ulempe, at hvis man skygger for én firkant, så stopper man produktionen i hele panelet. Det problem har man ikke med CIGS-paneler, og det betyder at man kan installere dem under tagbøjler på taget af en varebil, ligesom det heller ikke gør noget, hvis der placeres en stige ovenpå taget. CIGS-panelerne er desuden meget mere lysfølsomme, så man henover et år får 10-15 procent større udbytte end ved krystallinske paneler. Endelig gør CIGS-teknologien det muligt at lave panelerne bøjelige og fleksible, så de kan limes fast på buede overflader. Det giver nogle muligheder, man ikke tidligere har haft, fortæller Jens Ottosen fra virksomheden Green Energy.
Udviklet til militæret
CIGS-panelerne har desuden den store fordel frem for krystallinske paneler, at de ikke indeholder bly fra lodninger eller miljøbelastende stoffer, der gør det vanskeligt at genanvende materialerne, og de er mindre energikrævende at producere.
- Det meste af det, der bliver brugt i et CIGS-panel, kommer fra genanvendt elektronik. Teknologien er udviklet til det amerikanske militær og faktisk kan et panel tåle at blive beskudt uden at dét stopper produktionen, fortæller Jens Ottosen.
Det er kinesiske Hanergy, der producerer CIGS-panelerne, som Green Energy har forhandlingen af i Skandinavien.