Lise Hjorth blev født i Grindsted 10. februar 1939 som datter af slagteridirektør Niels Hjorth og Gerda Hjorth.
Lise Hjorth blev student fra kostskolen Th. Langs i Silkeborg og læste engelsk på City of London College og senere fransk på Sorbonne i Paris.
I 1963 flyttede hun med sin kommende mand til USA, hvor hun i New York blev personaleuddannelseschef i verdens største brancheforening for stormagasiner.
Parret flyttede senere til Canada og Belgien, hvor en datter kom til, samt til Norge, hvor sønnen blev født.
I 1970 slog familien sig ned i Hellerup. Ægteskabet sluttede i 1977, hvor Lise Hjorth var godt i gang med sin lange karriere i Magasin.
Har de seneste år været aktiv i Støttekomiteen for Tibet. En interesse der blev vakt, da hun i 70 års-gave fik en rejse til Nordindien og senere samme år var NGO-værtinde for den tibetanske delegation under klimatopmødet i København.
Er med i gruppen Anlæggets Venner i Grindsted, der arbejder for en festlig fejring af byens kampestens-opbyggede talerstol, der Grundlovsdag i år fylder 100 år..
Fødselsdagen fejres i Tibets tegn, hvor ønsket om gaver er erstattet med en indsamling til fordel for det børnehjem for tibetanske flygtningebørn, som Lise Hjorth har støttet i 10 år.
Brødtekst