Vejle/Horsens: Endnu en Schur-fabrik skyder snart op i koncernens hjemby, Horsens, og i den forbindelse rykker emballage-koncernen en stor produktion og cirka 35 arbejdspladser fra Vejle.
Det oplyser Johan Schur, direktør i Schur Technology.
Den ny fabrik, som forventes at stå klar midt i juli, bygges på Fuglevangsvej i Horsens bag Schurs eksisterende maskinfabrik, Schur Technology.
Nu gøres et stort parkeringsområde på Schurs grund klar til byggeri af nye 3600 kvadratmeter. Her skal der fremover produceres labels og etiketter; en forretningsgren, som Schur tog til sig i 2019.
Ny digital produktion
Det skete i forbindelse med opkøbet af Emballagegruppen i Vejle.
Emballagegruppen bestod af to forretningsområder, henholdsvis en produktion af karton-emballage og en produktion af labels og etiketter.
Mens emballage-produktionen foregår på Englandsvej i Vejle i bygninger, som Schur overtog i forbindelse med opkøbet, har sidstnævnte produktion til huse i lejede bygninger på Industrivej, fortæller Johan Schur.
Johan SchurVi skulle enten forlænge lejekontrakten eller bygge noget nyt.
- Nu skulle vi enten forlænge lejekontrakten eller bygge noget nyt. Men noget af produktionsudstyret i Vejle er af lidt ældre dato, og når vi nu har valgt at bygge ny fabrik, vil vi samtidig investere i nyt produktionsudstyr med et moderne digitalt setup, som kan gøre os endnu mere konkurrencedygtige på markedet.
- Vi tror meget på label-branchen, og den går godt i spænd med vores andre forretningsområder. Så når vi samtidig havde muligheden på grunden herhjemme, var vi ikke i tvivl om, at det var rigtigt at investere og at samle aktiviteterne her, siger Johan Schur.
Schur har i dag godt 100 arbejdspladser i Vejle, heraf cirka 65, som bliver i byen i forbindelse med produktionen af karton-emballage på Englandsvej. Men når etiket- og labelproduktionen flytter til Horsens, må Vejle vinke farvel til cirka 35 arbejdspladser på Industrivej.
Johan Schur forventer, at den ny fabrik i Horsens på sigt, som følge af vækst, kommer til at beskæftige 50 ansatte.
Fra vin til vinduesrens
Fabrikken producerer etiketter i papir, lige fra meget fine og eksklusive på vinflasker til dem på plasticdunke med for eksempel rengøringsmidler eller kemikalier. Det kan også være papir-etiketterne til eksempelvis dressingflasker, marmeladeglas og mejeriprodukter. Dertil kommer de selvklæbende klistermærker, som kan være til alskens formål i alle brancher.
Det digitale setup, som Schur nu investerer i som led i opførelsen af ny fabrik, vil gøre Schur skarp på hurtig omstilling og hurtig leveringstid, forklarer Johan Schur.
- Det vil gøre os til en meget agil spiller på markedet, fastslår han.
Schur har gennem årene positioneret sig som totalleverandør til mange brancher. Virksomheden producerer emballage i både karton og blød plastic, og Schur producerer også selv pakke-maskiner, så virksomheden er leveringsdygtig i komplette pakke-systemer i både små og store udgaver.