Gå til indhold

Minaltan A/S

2008
Stiftet
50
Ansatte
Seneste nyheder
12. august
·
building-supply.dk

Debat: Op mod 50.000 altaner fra før 1960 kan være usikre. En fond bør få undersøgelserne i gang

Der bør oprettes en fond, som hjælper ejere med at få undersøgt tusindvis af potentielt farlige, ældre betonaltaner, før alvorlige skader eller ulykker opstår, mener dagens debattør Af Kurt Vahlun Sørensen, adm. direktør for
MinAltan A/S
Vi ved, at tusindvis af ældre altaner fra før 1960 kan være i dårlig stand, og at nogle i værste fald risikerer at styrte ned.
Læs artikel
Hent flere nyheder
Adresse
Nordre Fasanvej 39 B
2000 Frederiksberg
Kort fortalt
Minaltan A/S blev etableret i 2008 og har adresse på Frederiksberg. I 2026 viste regnskabet en bruttofortjeneste på DKK 20 mio. Virksomheden er et aktieselskab i branchen andre specialiserede byggeaktiviteter i.a.n.
Direktion
Bestyrelse
Ejerforhold
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
2022
2023
2024
2025
2026
10.000
5.000
0
-5.000
-10.000
-15.000
Likviditetsgrad
211%
Meget god
Afkastningsgrad
-64%
Ikke tilfredsstillende
Soliditetsgrad
58%
Meget god
Opgjort i fuldtidsækvivalenter (FTE)
Ansatte
, 2022 2023 2024 2025 2026 , 0 50 100 150
Likviditetsgrad
211%
Meget god
Afkastningsgrad
-64%
Ikke tilfredsstillende
Soliditetsgrad
58%
Meget god
Beløb i DKK 1.000
Primært resultat
2022
2023
2024
2025
2026
10.000
5.000
0
-5.000
-10.000
-15.000
-20.000

Resultatopgørelse

2026
2025
2024
2023
2022
Omsætning-----
Bruttofortjeneste20.88646.77869.19270.41767.134
Primært resultat-18.066-4.651-6.068-3.7059.917
Finansielle poster netto-441-899-509-725-457
Resultat før skat-19.045-5.863-6.668-4.5998.686
Årets resultat-15.000-4.677-5.238-3.7336.527
Beløb i DKK 1.000
Bruttofortjeneste
2022
2023
2024
2025
2026
80.000
60.000
40.000
20.000
0
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
2022
2023
2024
2025
2026
10.000
5.000
0
-5.000
-10.000
-15.000

Aktiver

2026
2025
2024
2023
2022
Immaterielle anlægsaktiver46437941431
Materielle anlægsaktiver1.4551.4333.2813.8355.770
Finansielle anlægsaktiver1.2001.2001.5131.6052.187
Anlægsaktiver i alt3.1203.0124.7975.4547.988
Omsætningsaktiver25.03930.88646.90851.27164.139
Aktiver i alt28.15833.89851.70556.72472.127

Passiver

2026
2025
2024
2023
2022
Egenkapital16.28611.28610.96316.20135.389
Langfristet gæld0808-02.352
Kortfristet gæld11.87219.54240.03140.46829.107
Passiver i alt28.15833.89851.70556.72472.127
Beløb i DKK 1.000
Aktiver i alt
2022
2023
2024
2025
2026
80.000
60.000
40.000
20.000
0
Beløb i DKK 1.000
Egenkapital
2022
2023
2024
2025
2026
40.000
30.000
20.000
10.000
0

Regnskabsperiode

2026
2025
2024
2023
2022
Startdato2025-05-012024-05-012023-05-012022-05-012021-05-01
Slutdato2026-04-302025-04-302024-04-302023-04-302022-04-30