Gå til indhold

SAMSON GROUP A/S

1980
Stiftet
8
Ansatte
Seneste nyheder
Hent flere nyheder
Adresse
Vestermarksvej 25
8800 Viborg
Kort fortalt
SAMSON GROUP A/S blev etableret i 1980 og har adresse i Viborg. I 2026 viste regnskabet en bruttofortjeneste på DKK 397 mio. Virksomheden er et aktieselskab i branchen ikke-finansielle holdingselskaber.
Direktion
Bestyrelse
Ejerforhold
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
2022
2023
2024
2025
2026
80.000
60.000
40.000
20.000
0
Likviditetsgrad
148%
Tilfredsstillende
Afkastningsgrad
3%
Svag
Soliditetsgrad
46%
Meget god
Opgjort i fuldtidsækvivalenter (FTE)
Ansatte
, 2022 2023 2024 2025 2026 , 0 5 10 15
Likviditetsgrad
148%
Tilfredsstillende
Afkastningsgrad
3%
Svag
Soliditetsgrad
46%
Meget god
Beløb i DKK 1.000
Omsætning
2022
2023
2024
2025
2026
1.200.000
1.000.000
800.000
600.000
400.000
200.000
0

Resultatopgørelse

2026
2025
2024
2023
2022
Omsætning893.383940.297947.4951.154.9001.094.638
Bruttofortjeneste397.308383.113391.872460.693367.018
Primært resultat26.82537.45761.089121.18386.577
Finansielle poster netto-12.611-12.852-16.533-14.312-11.579
Resultat før skat14.21424.60544.556106.87174.998
Årets resultat4.76113.80025.48578.20161.254
Beløb i DKK 1.000
Bruttofortjeneste
2022
2023
2024
2025
2026
500.000
400.000
300.000
200.000
100.000
0
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
2022
2023
2024
2025
2026
80.000
60.000
40.000
20.000
0

Aktiver

2026
2025
2024
2023
2022
Immaterielle anlægsaktiver129.959132.706127.986121.786118.440
Materielle anlægsaktiver286.976296.968236.423226.748222.276
Finansielle anlægsaktiver1962952952951.921
Anlægsaktiver i alt417.131429.969364.704348.829342.637
Omsætningsaktiver420.868391.891458.813521.089473.896
Aktiver i alt837.999821.860823.517869.918816.533

Passiver

2026
2025
2024
2023
2022
Egenkapital384.742385.135375.938354.686282.397
Langfristet gæld123.219102.259106.767126.252158.432
Kortfristet gæld283.913290.238291.525340.392330.538
Passiver i alt837.999821.860823.517869.918816.533
Beløb i DKK 1.000
Aktiver i alt
2022
2023
2024
2025
2026
1.000.000
800.000
600.000
400.000
200.000
0
Beløb i DKK 1.000
Egenkapital
2022
2023
2024
2025
2026
400.000
300.000
200.000
100.000
0

Regnskabsperiode

2026
2025
2024
2023
2022
Startdato2025-07-012024-07-012023-07-012022-07-012021-07-01
Slutdato2026-06-302025-06-302024-06-302023-06-302022-06-30