Gå til indhold

SCANVAEGT SYSTEMS A/S

1971
Stiftet
143
Ansatte
Seneste nyheder
Hent flere nyheder
Adresse
Johann Gutenbergs Vej 5-9
8200 Aarhus N
Kort fortalt
SCANVAEGT SYSTEMS A/S blev etableret i 1971 og har adresse i Aarhus N. I 2026 viste regnskabet en bruttofortjeneste på DKK 123 mio. Virksomheden er et aktieselskab i branchen engroshandel med andre maskiner og andet udstyr.
Direktion
Bestyrelse
Ejerforhold
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
2022
2023
2024
2025
2026
15.000
10.000
5.000
0
-5.000
Likviditetsgrad
88%
Svag
Afkastningsgrad
-4%
Ikke tilfredsstillende
Soliditetsgrad
47%
Meget god
Opgjort i fuldtidsækvivalenter (FTE)
Ansatte
, 2022 2023 2024 2025 2026 , 0 50 100 150
Likviditetsgrad
88%
Svag
Afkastningsgrad
-4%
Ikke tilfredsstillende
Soliditetsgrad
47%
Meget god
Beløb i DKK 1.000
Primært resultat
2022
2023
2024
2025
2026
10.000
5.000
0
-5.000
-10.000

Resultatopgørelse

2026
2025
2024
2023
2022
Omsætning-----
Bruttofortjeneste123.38729.94134.5254.5906.510
Primært resultat-9.597-6.570-1.9105.6757.447
Finansielle poster netto-3.672-2.091-912-1.416-1.950
Resultat før skat-3.4542763.26011.63012.977
Årets resultat-5582.2543.93510.52911.664
Beløb i DKK 1.000
Bruttofortjeneste
2022
2023
2024
2025
2026
150.000
100.000
50.000
0
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
2022
2023
2024
2025
2026
15.000
10.000
5.000
0
-5.000

Aktiver

2026
2025
2024
2023
2022
Immaterielle anlægsaktiver9.7386.7434.4082.0082.275
Materielle anlægsaktiver41.47132.03124.26323.25517.850
Finansielle anlægsaktiver103.65983.26373.81275.82836.699
Anlægsaktiver i alt154.868122.037102.484101.09156.824
Omsætningsaktiver102.53394.07891.18196.251114.527
Aktiver i alt257.401216.115193.665197.342171.351

Passiver

2026
2025
2024
2023
2022
Egenkapital120.611119.824116.078112.970114.675
Langfristet gæld19.971-01.1301.591
Kortfristet gæld115.86595.33776.63382.28852.121
Passiver i alt257.401216.115193.665197.342171.351
Beløb i DKK 1.000
Aktiver i alt
2022
2023
2024
2025
2026
300.000
250.000
200.000
150.000
100.000
50.000
0
Beløb i DKK 1.000
Egenkapital
2022
2023
2024
2025
2026
150.000
100.000
50.000
0

Regnskabsperiode

2026
2025
2024
2023
2022
Startdato2025-05-012024-05-012023-05-012022-05-012021-05-01
Slutdato2026-04-302025-04-302024-04-302023-04-302022-04-30