Gå til indhold
Del kandidaten
Aksel Munch Søndergaard
Studerende
Socialistisk Folkeparti

Derfor stiller jeg op til valget

Jeg vil kæmpe for bedre ældrepleje, med en bedre forståelse for demens. Folk med demens husker værdighed, selv hvis ikke de husker ens navn, og det er vigtigt at man har tid til tålmodighed. Det kræver flere ansatte og bedre vilkår. Folk der svindler os alle holdes ansvarlige, og det gælder særligt når folk bliver rige på vores andres bekostning. Byggefirmaer, der lader byggerod stå indtil de får en ny byplan og svindlere der snyder penge ud af kommunen skal straffes hårdt. Queer-personer og LBGTQIA+ foreninger skal understøttes. Det betyder at Aarhus kommune skal fortsætte med at være hovedsponsor til Pride, men også yde tilskud til de mindre foreninger, der i dagligdagen skaber fællesskaber for LGBTQIA+ personer. Desuden skal der være gratis og tilgængelig psykologhjælp for Queerpersoner, særligt hvis de har været udsat for vold eller overgreb. Det sker nemlig stadig alt for ofte. Queerpersoner har dobbelt så ofte selvmordstanker som gennemsnittet. Det skal ændres!

Politisk karriere
2019-nu · Medlem
Erhvervskarriere
2024-nu · Afløser · Friplejehjemmet Sct. Kjeldsgården
Uddannelse
2024-nu · Teologi Bacheloruddannelse · Aarhus Universitet
1
Det er rigtigt prioriteret, at regionen har fjernet akutlægebiler i nogle byer i Midtjylland (Grenaa, Ringkøbing og Lemvig) for at spare 24 millioner kroner årligt.
2
Regionen skal gøre det gratis at parkere ved hospitalerne (ifølge regionsrådsformanden koster det ca. 65 millioner kroner årligt).
3
Regionen skal have en akuttelefon-ordning som den, der er i Region Hovedstaden.
4
Regionshospitalet Horsens skal have sin egen Børneafdeling.
5
Regionen gør nok for at sikre lægedækning, også i yderområderne.
6
Regionen skal arbejde for bedre dækning af den kollektive trafik mellem by og land.
7
Det er i orden, at der er relativt stor forskel på, hvor hurtigt ambulancerne er fremme i landområderne i forhold til i byerne ved livstruende kørsler.
8
Der bør indføres et gebyr på 100 kr. på besøg hos praktiserende læge for at finansiere andre udgifter i sundhedssystemet.
9
En større andel af konsultationer med praktiserende læger og med lægevagten skal foregå over video eller telefon.
Aksel Munch Søndergaard uddyber:
Jeg synes muligheden bør udbredes, men ikke påtvinges. Jeg er bekymret for at det er endnu et led i en digitalisering, der går ud over udsatte og ældre.
10
Det er vigtigt at holde fast i de mindre syge- og sundhedshuse, selv hvis det koster på specialiseringen på de enkelte sygehuse.
11
Regionen skal opprioritere akutberedskabet i yderområderne, selv om det vil ske på bekostning af andre områder.
12
Buslinjer med få passagerer skal nedprioriteres, så der kan sættes flere busser ind på linjer med mange passagerer.
13
Regionen skal bruge flere penge på psykiatrien på bekostning af andre sundhedsområder.
14
Regionerne bør nedlægges og opgaverne lægges ind under kommuner og stat.
Aksel Munch Søndergaard uddyber:
Kommunalreformen var en fejl, men løsningen er at gøre Regionerne stærkere, og ikke centralisering.
15
Regionen skal systematisk bruge private hospitaler for at nedbringe ventetider – også selvom det er dyrere pr. behandling.
Aksel Munch Søndergaard uddyber:
Privathospitaler er en midlertidig løsning, der på lang sigt skader flertallets muligheder for god behandling.
16
Regionen skal prioritere kapacitet til de mest udbredte sygdomme frem for meget dyre, sjældne behandlinger.
17
Der skal tilføres flere penge til børne- og ungdomspsykiatrien, selv hvis det betyder lavere prioritering af andre områder.
18
Regionen bør give højere tillæg for at rekruttere personale til særligt pressede afdelinger – også hvis det skaber lønforskelle.
19
Dokumentationskrav og bureaukrati i sundhedsvæsenet skal reduceres.
20
Regionen skal oprette regionsklinikker, hvor der mangler praktiserende læger – også hvis det konkurrerer med private praksisser.
21
Prioriteringen af behandlingen af kræftsygdomme i sundhedsvæsenet er kommet til at fylde for meget i forhold til behandlingen af andre sygdomme.
22
Regionen skal sikre god almen lægedækning i hele regionens område - uanset prisen.
23
Regionen skal prioritere flere midler til og arbejde mere målrettet for at blive klimaneutral - med fx energi fra solceller, mere cirkulær genanvendelse og bedre naturbeskyttelse.
24
Hvis en borger uden at give besked udebliver fra en aftale på hospital/klinik, skal vedkommende afkræves et gebyr på f.eks. 200 kroner.