Gå til indhold
Del kandidaten
Casper Harries Andersen
Driftsleder - Netto
Venstre

Derfor stiller jeg op til valget

Jeg stiller op til kommunalvalget i Faaborg-Midtfyn, fordi jeg brænder for at skabe de bedste rammer for vores børn, unge, familier og foreningsliv. Med 30 års erfaring fra sport og foreningslivet ved jeg, hvad stærke fællesskaber betyder – både for den enkelte og for vores kommune. Som far til fire kender jeg hverdagen i en familie, og jeg vil arbejde for, at vi prioriterer kernevelfærden: gode daginstitutioner, stærke skoler og trygge fritidstilbud. Vores børn og unge skal have de bedste muligheder for at udvikle sig, og vores foreninger skal have plads til at blomstre – for de er fundamentet for sammenhold og liv i lokalsamfundet. Jeg tror på frihed, ansvar og handlekraft. Jeg tror på, at vi lokalt kan skabe rammer, der giver både borgere og virksomheder lyst til at blive og vokse i Faaborg-Midtfyn. Derfor skal du sætte dit kryds ved mig, hvis du ønsker et mere levende, frit og attraktivt Faaborg-Midtfyn.

Erhvervskarriere
2025-nu · Driftsleder · Netto
2022-2025 · Tappeoperatør · Rynkeby Foods A/S
Uddannelse
2000-2002 · Salgsassistent · Detailhandel
1
Faaborg-Midtfyn Kommune skal tilbyde flere og gratis busser, så landområderne ikke hægtes af.
Casper Harries Andersen uddyber:
Tingene skal ikke være gratis, i stedet skal vi sørge for flere afgange. Og blandt andet natbusser fredag og lørdag, så unge mennesker kan komme hjem fra byen i weekenderne.
2
Faaborg-Midtfyn står foran et borgmesterskifte, fordi Hans Stavnsager (S) ikke genopstiller. Det vil være bedst for kommunen, hvis Socialdemokratiets gruppeformand Anstina Krogh tager over, fremfor at nye kræfter kommer til.
3
De private vuggestuer og børnehaver i Faaborg-Midtfyn Kommune får mindre i tilskud pr. barn end de kommunale. Der skal indføres ensartede tilskud.
Casper Harries Andersen uddyber:
Det er i orden det koster lidt ekstra at have sine børn i et privat dagtilbud, men vi skal som kommune sørge for rammerne er tilstede for man kan drive de private dagtilbud på ordentlig vilkår.
4
Faaborg-Midtfyn Kommune skal aktivt arbejde for en fast forbindelse (bro/tunnel) mellem Fyn og Als.
5
Espe Skole har oparbejdet en gæld på over 4 mio. kr. Skal kommunen gældssanere skolen for at sikre dens fortsatte drift?
6
Faaborg-Midtfyn Kommune skal afsætte penge til opsparing i budgettet – også selvom det betyder færre midler til velfærd her og nu. Prognoser peger på, at kommunen kan mangle op til 200 mio. kr. om få år.
7
Øhavsskolens to afdelinger i Faaborg, Svanen og Uglen, bør lægges sammen på afdeling Uglen.
8
Faaborg-Midtfyn Kommune skal stoppe med at bruge millioner på prestigeprojekter som Fremtidens Forstad i Årslev og Slagterigrunden i Faaborg. Det bør overlades til private investorer.
Casper Harries Andersen uddyber:
FMK skal ikke stoppe med udvikle og investere, det skal bare være i brugbare projekter der giver mening for borgerne.
9
Dagpleje, vuggestuer og børnehaver i Faaborg-Midtfyn Kommune skal være gratis.
Casper Harries Andersen uddyber:
Man skal sikre at vores dagtilbud lever op til den højeste standard, før man begynder at kigge på at gøre noget gratis.
10
Faaborg-Midtfyn Kommune skal sikre, at investorer får let adgang til at etablere solcelle- og vindmølleprojekter på kommunens landbrugsarealer.
11
Kommunens serviceniveau må gerne øges, også hvis det kræver højere kommuneskat.
12
Der skal spares på de kommunale budgetter, så kommuneskatten kan sættes ned.
13
Det skal være økonomisk mere attraktivt at sidde i byrådet/kommunalbestyrelsen, så flere bliver interesserede i at stille op.
Casper Harries Andersen uddyber:
Lysten til at gøre en forskel for sit lokalsamfund skal være drivkræften, der er rigeligt med levebrødspolitikere.
14
Skolerne skal i højere grad hjælpe særligt udfordrede børn, også selvom det vil ske på bekostning af hjælpen til de øvrige elever.
Casper Harries Andersen uddyber:
Alle børn skal tilbydes kvalificeret faglig undervisning, kræver nogen flere ressourcer så skal de have det. Men det skal ikke være på bekostning af andres undervisning, så skal der flere ressourcer til.
15
Der er p.t. for få ansatte i forhold til antallet af børn i daginstitutionerne i min kommune.
16
Klassernes størrelse i folkeskolen skal ned - også hvis andre områder må spare.
Casper Harries Andersen uddyber:
Jeg har en vision om der ikke skal være skoleklasser med mere end 20 elever i Faaborg-Midtfyn Kommune.
17
Der skal prioriteres flere varme hænder frem for mere velfærdsteknologi i ældreplejen.
18
Mere konkurrence fra private aktører i ældreplejen vil forbedre serviceniveauet.
19
Hjemmeplejen må aldrig udskifte en hjemmehjælpers støvsugning hos en ældre med en robotstøvsuger, med mindre det er den ældres eget ønske.
20
Der bør bruges flere penge på genoptræning, selvom det indebærer, at andre kommunale sundhedsområder (som for eksempel forebyggelse) får færre penge.
21
Kommunen skal i højere grad sikre fredelige bymidter ved at forbyde gennemkørende trafik og parkering langs gaderne.
22
Kommunen skal i højere grad fortætte byerne i stedet for at udlægge nye områder til boliger eller erhvev.
23
Kommunen skal udlægge mere plads til vindmøller og solceller, også tættere på beboelse end i dag.
24
Alle kommunale byggerier skal have lavt CO2-aftryk - også hvis det gør projekter dyrere.
25
Politikerne skal fortsat have fuld fokus på vækst - også selvom det blandt andet betyder mere trafik og pres på skoler og daginstitutioner
26
Beskyttelse af grønne områder i kommunen bliver prioriteret for højt i forhold til nye erhvervs- og boligbyggerier.
27
Politikerne i min kommune er gode til at lytte til indsigelser fra borgere og tager deres input med i lokal- og kommuneplaner.
28
Kommunen skal være mere aktivistisk og eksempelvis boykotte varer fra Israel.
29
Det er en vigtig kommunal opgave at understøtte det lokale kunst- og kulturliv økonomisk.
30
Flygtninge og indvandrere udgør en ressource frem for et problem for lokalsamfundet.