Gå til indhold
Del kandidaten
René Vejby Kierch
Konsulent Psykiatrien
Socialdemokratiet

Derfor stiller jeg op til valget

Jeg stiller op til både Byrådsvalget og Regionsrådsvalget, fordi jeg ønsker at at skabe et samfund, hvor ingen bliver glemt, og hvor alle har adgang til den hjælp og støtte, de har brug for. Jeg er formand for Region Sjællands Udsatteråd. For mig handler politik om at bruge indflydelsen til at tale på vegne af dem, der ikke selv kan. Mærkesager: - Psykiatrien skal styrkes Igennem efterhånden mange år er henvisningerne til psykiatrien - især børne og ungepsykiatrien - steget. Psykiatrien er presset, og vi må styrke vores børne- og ungepsykiatri, så vi ikke efterlader sårbare børn og unge uden hjælp. - Der skal også i fremtiden være sygehusbehandling på Roskilde Sygehus. Det er vigtigt, at et så stort byområde som Roskilde har et sygehus med behandlingskapacitet - også når det nye Universitetshospital står færdig. - Vi skal forebygge meget mere og bedre. Det gælder både indsatser for børn og unge i mistrivsel, men det gælder også tilbud om forebyggende behandling for kronikere.

Politisk karriere
2022-nu · Regionsrådsmedlem, Region Sjælland
2018-2020 · Kredsformand
2016-2018 · Sekretær i Kredsbestyrelsen
2014-2016 · suppleant Kredsbestyrelsen
Erhvervskarriere
2024-nu · Specialkonsulent · Region Hovedstadens Psykiatri
2023 · Seniorkonsulent · Danske Regioner
1
Det er i orden, at der er relativt stor forskel på, hvor hurtigt ambulancerne er fremme i landområderne i forhold til i byerne ved livstruende kørsler.
2
Der bør indføres et gebyr på 100 kr. på besøg hos praktiserende læge for at finansiere andre udgifter i sundhedssystemet.
3
En større andel af konsultationer med praktiserende læger og med lægevagten skal foregå over video eller telefon.
4
Det er vigtigt at holde fast i de mindre syge- og sundhedshuse, selv hvis det koster på specialiseringen på de enkelte sygehuse.
5
Regionen skal opprioritere akutberedskabet i yderområderne, selv om det vil ske på bekostning af andre områder.
6
Buslinjer med få passagerer skal nedprioriteres, så der kan sættes flere busser ind på linjer med mange passagerer.
7
Regionen skal bruge flere penge på psykiatrien på bekostning af andre sundhedsområder.
René Vejby Kierch uddyber:
Men jeg mener grundlæggende det kan ske uden at der tages penge fra andre områder - det handler om, hvordan vi vil prioritere vores velfærdssamfund
8
Regionerne bør nedlægges og opgaverne lægges ind under kommuner og stat.
9
Regionen skal systematisk bruge private hospitaler for at nedbringe ventetider – også selvom det er dyrere pr. behandling.
10
Regionen skal prioritere kapacitet til de mest udbredte sygdomme frem for meget dyre, sjældne behandlinger.
11
Der skal tilføres flere penge til børne- og ungdomspsykiatrien, selv hvis det betyder lavere prioritering af andre områder.
12
Regionen bør give højere tillæg for at rekruttere personale til særligt pressede afdelinger – også hvis det skaber lønforskelle.
13
Dokumentationskrav og bureaukrati i sundhedsvæsenet skal reduceres.
14
Regionen skal oprette regionsklinikker, hvor der mangler praktiserende læger – også hvis det konkurrerer med private praksisser.
15
Prioriteringen af behandlingen af kræftsygdomme i sundhedsvæsenet er kommet til at fylde for meget i forhold til behandlingen af andre sygdomme.
16
Regionen skal sikre god almen lægedækning i hele regionens område - uanset prisen.
17
Regionen skal prioritere flere midler til og arbejde mere målrettet for at blive klimaneutral - med fx energi fra solceller, mere cirkulær genanvendelse og bedre naturbeskyttelse.
18
Hvis en borger uden at give besked udebliver fra en aftale på hospital/klinik, skal vedkommende afkræves et gebyr på f.eks. 200 kroner.