Gå til indhold
Annonce
Trekantområdet

Ewii er utilfreds med, at konkurrent også graver fibernet ned: - Det svarer jo til, at de enkelte bilmærker skulle have hver sin vejbane

Ewii undrer sig over, at konkurrenten Norlys også graver fibernet ned i Trekantområdet, selv om selskabet er velkommen til at benytte det fibernet, Ewii allerede har lagt i jorden.
I et brev til Erhvervsstyrelsen skriver Ewii blandt andet: "I EWII opfatter vi fibernettet som et af livets selvfølgeligheder på niveau med el, vand og varme og efterlyser derfor en regulering, som på mange måder minder om reguleringen af El-nettet. Her har reguleringen medvirket til en samfundsøkonomisk effektiv løsning, hvor man ikke har flere forskellige infrastrukturejeres stikkontakter hængende i hjemmet afhængig af hvilken strøm-leverandør, som man måtte vælge". Pressefoto: Ewii.
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce